معرفی روستای اطاقسرا

معرفی روستای اطاقسرا


 


اولین نامی که از بابل در تاریخ ذکر شده ( دین تیر) میباشد که کوروش کبیر در بیانیه خود – که از حفاری های بابل بدست آمده و در موزه انگلستان نگهداری میشود - از آن به ( تین تیر) یاد کرده. نام بعدی که از بابل در تاریخ آمده مامطیر میباشد که تغییر یافته مه میترا میباشد مه میترا از دو جزء مه به معنای بزرگ و میترا به معنای مهر تشکیل شده ، که نام پرستشگاه بزرگ زرتشتیان در روستای اطاقسرای فعلی بابل میباشد که پس از حمله اعراب به ایران به مه مطیر و بعد به مامطیر تغییر یافته و از قرن پنجم به بعد بر اثر بازار روز استانی به تدریج نام آن تغییر و در زمان مرعشیان به بارفروش ده و در زمان افشاریه به بار فروش تغییر پیدا کرد. و در زمان پهلوی اول، در شهریور 1314 با تصویب هیئت وزیران به صورت رسمی به تناسب بابلرود که از جنوب به شمال آن جریان دارد به بابل تغییر نام پیدا کرد.


کلمه بابل از دو جزء " با " به معنی هر چیز مایع علی العام و هر چیز آبکی و روان مجازاً آب و " بل " به معنی زیاد ، بسیار ، فراوان ، که مجموعاً دو جزء ناظر رود یا جایی که آب فراوان داردروستای اطاقسرا در ۱۲ کیلومتری جنوب بابل واقع در جاده شهید صالحی و بعد از شهر گتاب قرار گرفته این روستا با وسعت بزرگ در مسیر جاده شهید صالحی میباشد که شامل ۴ خیابان اصلی به نامهای شماره ۱- شماره۲ - شماره ۳وشماره ۴با مرکزیت شماره ۲ میباشد روستای بسیار سرسبز وبا فرهنگی بسیار غنی ودارای تمدنی کهن که با گشتی کوتاه در محله های آن می توان قدمت این روستا را شاهد بود .این روستا از جنوب به تپه سرسبز رجه ازشمال به روستای مرزبال و سید کلا از شرق به روستای آهنگر کلا واز غرب به شالیزارهای سرسبز و روستاهای میرکلا و گاوانکلا متصل می باشد.از دل این روستا افرادی با تحصیلات بسیار عالی برخواسته اند که هم اکنون در دانشگاههای مختلف کشور در حال تدریس ویا تحصیل میباشند و یا اینکه گوشه ای از فعالیتهای مدیریتی کشور را برعهده گرفته وسکان داری آن را به دوش می کشند . اطاقسرا شامل چندین روستا به نامهای سید کلا - سادات محله - پازمین - مشهد رودپشته - مشهدسرا - سرحمام - بیل پی - ابوالحسن کلا و شهربن میباشد.از مناظر دیدنی این روستاها میتوان به تپه چلچلا خاک -سقا خانه ۹امام و حضرت ابوالفضل - گنبد امامزاده محمود- آب اندان های خون پی - مناظر زیبای شالیزارهای بالا ولیک و پایین ولیک در کنار رودخانه متالون اشاره کرد. همچنین از باغات مرکبات ( تامسون - نارنگی - لیمو - نارنج و.....) نمی توان غافل شد.


این روستا یکی روستاهای نمونه شهرستان بابل وبخش بندپی بوده که ازجمعیت جوان وتحصیلکرده‌ای برخوردار می‌باشد.


 


دو روایت برای نام گذاری روستای اطاقسرا مطرح می باشد. 


- روایت دوم : حکایت از آن دارد اطاقسرا به دلیل وسعت زیادش دارای خیابان ها و کوچه های متعدد بوده که بر سر سه راهی ها و چهارراه مختلف همدیگر رو قطع مینمودند و بر این اساس نام اطاقسرا شکل گرفت.


- روایت سوم :حکایت از آن دارد منازل قدیم مستقر در اطاقسرا دارای اتاقهای متعدد بوده که بصورت درازا و در ردیف هم ساخته شده و هر خانوار در یک خانواده در این اتاقها ساکن می شدند و به زندگی مشغول بودند. که روایت دوم قوی تر و محتمل تر می باشد.


حرفه وپیشه در اطاقسرا :


مردم روستا اغلب به کار کشاورزی و باغداری مشغولند که اکثریت قشر ساکن در روستا را تشکیل می دهند وبقیه جمعیت روستا از کارمندان - کارگران - دانش آموزان و دانشجویان می باشند که انان نیز به نوعی مرتبط با کار کشاورزی برنج ویا باغ داری مرکبات و باغات می باشند و فعالیتهای همه جانبه ای را برای اقتصاد خانواده انجام میدهند وضع درآمدی و معشیتی مردم روستای اطاقسرا درکل مناسب می باشد و توان ومکنت مالی انها نیز بر حسب درامد سالانه برنج و فروش مرکبات می باشد که همه اطاقسرایی ها از این دو نعمت برخوردار میباشند


- ورزش کشتی :


کشتی از دیگر ورزشهای مورد علاقه جوانان و مخصوصا پیرمردهای روستا میباشد که اگر پای صحبت این جوانان قدیم بنشینید و صحبت از ورزش به میان آرید این کشتی است که اذهان پراز خاطره یشان را به زبان جاری میکنند و این خاطرات به قدری دلنشین و زیبا میباشد که آدمها دوست دارند ساعتها پای صحبت انان بنشیند وبه خاطرات نقل شده گوش دهند.مسابقات ورزش کشتی ( لوچو ) همه ساله و بعد از برداشت برنج در زمین فوتبال تپه سرسبز رجه برگزار میشود که جوانان اطاقسرایی در این مسابقات قدرت خود را به رخ حریفان می کشند تا پنجه در پنجه حریفان را به مبارزه بطلبند. این ورزش از محبوبیتی بالای دربین جوانان این روستا و سایر روستاها برخوردار میباشد و گواه این ادعا حضور تعداد زیادی از مردم که گاهاْ تعداد آنها به بیش از ۲۰۰۰نفر میرسد می باشد.از قهرمانان به نام این ورزش در روستا می توان به نام پهلوان عقیل اشاره کرد که نام او لرزه بر اندام حریفان می انداخت ولی اکنون نشانی از این پهلوان نیست !!!!!!!!!!!!!!


۴- ورزش بدنسازی ( پرورش اندام)


شاید این ورزش رو یه ورزش وارداتی نامید ولی هرچی باشه جای خود رو تو دل جوونای امروزی باز کرده که جوونای اطاقسرا نیز از این امر مستثنی نیستند مخصوصا اینکه تو دو سال اخیر باشگاه بدنسازی نیز تو روستای اطاقسرا به مدیریت آقای علی براری تأسیس شده حالا اینکه این آقای علی براری مدرک مربی گری خود را از کجا گرفته بماند اما هرچی باشه کار بزرگ و مثبتی انجام داده که وقت جوانان را بطور صحیح پر کرده و وقت این جوونا به بطالت نمی گذره ولی علی آقا به این جوونا داروهای غیر مجاز تجویز نکن که اندامشون پفکی بشه. 


ورزش در اطاقسرا :


اطاقسرا از قدیم و الایام تا کتون قطب ورزش روستاهای بابل بوده که برای اثبات آن می توان به تاریخ برگزاری مسابقات که همه ساله در این روستا انجام میگیرد اشاره کرد .


مردم اطاقسرا به دلیل دارا بودن اندام مناسب با قد و قواره کشیده و تناسب اندام مناسبی که دارند به ورزشهای مختلفی می پردازند که نمونه ای ازاین ورزشها که به صورت جد در این روستا پیگیری میشود به شرح زیر می باشد.


۱- ورزش اول جوانان اطاقسرایی فوتبال می باشد که همه ساله مسابقات مختلفی از فوتبال گل کوچک به میزبانی روستاپازمین در زمین ورزشی این روستا مسابقات فوتسال درزمین فوتسال مدرسه راهنمایی و مسابقات فوتبال در زمین چمن آب بندان خون پی که این چند سال اخیر به دلیل اجاره دادن به پرورش دهندگان ماهی که هیچ ماهیی در ان دیده نمی شود برگزار میشود لازم به ذکر است این سهل انگاری متأسفانه توسط دهیار محترم روستا جناب آقای میر ملنگ طاهری صورت پذیرفت که یکی از بزرگ ترین تفریح سالم جوانان اطاقسرایی را از آنان صلب نموده و امید آن می رود تا با درایت بیشتر مجددا این زمین را دراختیار جوانان اطاقسرایی قرار دهد.


۲- ورزش دیگری که جوانان اطاقسرایی به آن علاقه مند می باشند ورزش مفرح والیبال می باشد که پرهیجان ترین روزهای والیبال برگزاری این ورزش در ماه مبارک رمضان میباشد که تیمهای مختلفی در این دوره از مسابقات شرکت می کنند که گه گاه دیده شده تعدادی از بازیکنان باشگاهی لیگ برتر ویا تیم ملی در این بازیها شرکت می کنند که هیجان خاصی به این مسابقات می بخشد وتعداد زیادی از تماشاچیان را به زمین والیبال می کشاند./ 0 نظر / 106 بازدید