مسجد محدّثین و علماء

  مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

وجود  قبور علماء به خصوص دو شخصیت ملی و فرزانگان بی بدیل حضرات آیات عظام ملا نصیرا و شیخ کبیر دوم در صحن مسجد ،  حکایت از توجه عالمان دینی و موقعیّت علمی این مسجد می کند.

 

حضرت آیة الله ملّا نصیرا مازندرانی

مجتهد فرزانه حضرت آیت الله محمد نصیر بارفروشی  فرزند محمد معصوم , از اکابر علمای امامیه و اعاظم مجتهدین مازندرانی در قرن دوازدهم هجری و اواخر دوره صفویه می باشد که از شهرت بسیاری برخوردار بود.     وی، عالمی عارف، زاهدی عابد و دارای کرامات , مورد احترام عموم مردم منطقه و علمای اعلام بوده و هم اکنون نیز  , مزارش محل حاجات اهل دل و نیازمندان است.

برحسب تاریخی که از کتیبه محراب مسجد محدّثین بابل معروف به مسجد مقبره  به دست می آید، این مسجد در زمان حیات آن بزرگوار و به دستور حضرت ولی عصر «عج» بنا گردید و سرپرستی و اتمام ساختمان مسجد، با نظر مستقیم و نظارت ملا نصیرا(ره) صورت می گرفت. در کتاب تراجم الرجال حسینی نیز آمده است:                در بعضی از نوشتجات و نسخ خطّی چنین عباراتی بوده است:

« خورشید پنهان خاتم المعصومین به بناء این ساختمان امر نموده و او را مسجد محدثین نامید»، این را به چشمانم در کتیبه یکی از مساجد بارفروش مازندران دیدم که بانی مسجد به امر امام زمان «عج» مردی محدّث که در تقوا، ورع  و زهد و مکاشفات، معروف و نزد همه زنان و مردان حتی کودکان و همچنین نزد همه علماء و مجتهدین از محبوبیت خوبی برخوردار بود و به ابی نصیرا(ملاّ نصیرا) فرزند معصوم مازندرانی معروف می باشد.

در مجلس مؤسسانی که نادر شاه افشار درکلات نادری(اطراف دشت مغان) و در اسفند سال1148 قمری با حضور علمای طراز اول استانها ترتیب داد، مرحوم ملا نصیرا به عنوان مجتهد طراز اول مازندران و شخصیت ممتاز این استان، در آن مجلس شرکت کرد.

مرحوم شیخ آقا بزرگ تهرانی«ره» در طبقات اعلام الشیعه ی قرن دوازدهم از ایشان یاد کرده است. تألیفات وی عبارتند از:

1-    جنّه السّاعی فی الاخلاق.

2-  نور الیقین فی اصول الدّین، درابتدای این کتاب می نویسد: در بیست سالگی بصیرتی د ردین پیدا کردم و کتابهای مختلفی را مطالعه کردم، از همه کتابها نا امید شدم و بر خدا توکل کردم تا آنجا که خداوند به جود خود بر من منّت نهاد و از معلومات خود این کتاب را به نام نور الیقین نگاشتم.

3-    مرأت المصلّین فی تحقیق فروع.

4-     حدیقه الدّاعی.

5-    کنز الشیعه لحذف حرف الشنیعه.

6-      نور العیون.

7-     تُحفه اولی الافحام فی شرح خبر هشام.

8-     شمس البدور و لؤلؤ البُحور.

9-     رساله ای در اخلاق .

10-                          بدر المنیر در مسائل اخلاقی.

 

آن عالم فرزانه پس از عمری پر برکت در حدود سال 1150یا 1160 قمری از دنیا رفت و طبق وصیت خودش در مسجد مقدّس محدّثین بابل دفن گردید. مقبره ایشان توسط وثوق الدوله به امر زهیر الدوله در سال 1295قمری و یا توسط میرزا یوسف مستوفی الممالک صدر اعظم ناصر الدین شاه متوفی 1303 بنا شده است. پس از وی علمای دیگری همچون  پروانه هایی اطراف شمع وجودش مانند مرحوم شیخ کبیر، در جوار قبر وی آرمیده اند.

آیت العظمی شیخ محمد حسن کبیر (شیخ کبیر)

وی یکی از ستار گان درخشان جهان تشیع و حکیم فرزانه و عالمی نامدار و مرجع تقلید بود. پدرش مرحوم «ملّاصفر علی» از فلاسفه بزرگ و مشهور قزوین است... فلسفه و عرفان را نزد پدرش آموخت، سپس راهی عراق شده و در شهر مقدس کربلا سکنی گزید. بسیاری از علماء، مانند: آیت الله العظمی مرعشی نجفی از ایشان اجازه نامه در یافت کردند. مرحوم مرعشی، به ایشان و این مسجد ارادت می ورزید و در زمان حیات خود کتاب هایی به این مسجد اهداء کرده است.

علامه سید محسن امین در اعیان الشیعه می نویسد: شیخ محمد حسن بار فروشی، معروف به شیخ کبیر، از سالخوردگان علمای معاصر و از شاگردان صاحب جواهر و دارای اجازه از ایشان می باشد. عالمی فاضل، فقیهی اصولی، محدّثی رجالی و ادیب است. رساله عملیه او به نام «صراط النجات» د راختیار مقلدین ایشان بود.

در تاریخ آمده است که ناصر الدین شاه در سفرش به بابل به محضر وی شرفیاب شد و عرض ادب نمود.

تألیفات وی عبارتند از :

1- نتیجة المقال فی علم الدرایه و الرجال.

2- حاشیه بر کتاب فرائد الاصول شیخ مرتضی انصاری.

3 - سراج الاُمّة، شرح مفصل برلمعه شهید اول .

4-حدیقه العارفین در اخلاق.

5 - حدیقه الشیعه فی الاخلاق.

6- تتمیم الدره فی صلاه الجمعه .

7- حاشیه بر شرح تصریف ملا سعد الدّین تفتازانی.

8- شرحی بر شرح تصریف تفتازانی.

9- صراط النجاه که رساله عملیه وی بود.

 

وی پس عمری با برکت و سرشار از خدمت و معنویت که بیش از یک قرن بود، درماه شوال 1345  ق از دار دنیا رفت و پیکر مطهرش با شکوه خاصی از اقشار مختلف مردم تشییع و درمسجد مقدس محدّثین، بنا بر وصیتش دفن گردید و عنوان کرده بود که قبر مرا بلند تر از عالم ربّانی ملا نصیرا  نسازید.

کراماتی که از این مسجد مشاهده شد،  بهترین دلیل بر اعتبار و منزلت ویژه این مکان است که اسباب فیض الهی را فراهم می کند. شبهای چهار شنبه، دعای توسل و  شبهای شنبه( غروب جمعه بعد از نماز عشا) حضور گسترده جوانان و مؤمنین از شهر های استان ، شور و حال خاصی دارد.

منبع:www.mohaddesin.ir

/ 0 نظر / 69 بازدید