امام جماعتی که مسجد محدثین را احیا کرد

  مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل چهارشنبه, 16 مهر 1393 ساعت 19:06

 

مسجد مقدس محدثین قریب به ۳۰۰ سال پیش به دستور امام زمان(عج)ساخته شد و قبر بانی آن ” ملا نصیرا ” در جوار مسجد قرار دارد. جالب است که بدانید تا سال ۱۳۸۴ مردم بابل و حتی روحانیان آنجا از وجود چنین مسجد مهم و با برکتی بی اطلاع بودند.

قسمت های قدیمی مسجد و مقبره سرقت می شد و قسمتهایی محل انباشت زباله و نخاله شده بود. در مسجد بیشتر اوقات بسته بود و در حیاط آن مردگان را به خاک می سپردند. به هر روی اوضاع مسجد به معنای واقعی کلمه بد و اسفناک بود.

تا این که در سال ۱۳۸۴ از سوی امام جمعه شهر بابل (حجت السلام والمسلمین  روحانی) سمت امامت جماعت این مسجد مقدس به جناب حجت الاسلام دکتر “عسکر نصیرایی “محول می شود. از آن زمان رشد سریع مسجد آغاز شد و گویی خون تازه ای در کالبد این مسجد به جریان افتاد و مسجدی که داشت رو به ویرانگی می رفت احیا شد و دوباره جانی تازه یافت و از مهجوریت و غربت رهانیده شد‌.

وی در مصاحبه اختصاصی با رکوردهای جهانی الخیرات در همین زمینه بیان داشت:

از سال ۱۳۸۴ شمسی که اینجانب به عنوان امام جماعت مسجد مقدس محدثین از سوی امام جمعه محترم شهر بابل انتخاب و رسما مسئولیت این مکان مقدس راعهده دار شدم.

 

 

در آن سال ها این مسجد یک مسجد گمنام بود حتی برای مردم بابل. ما از ابتدا سعی کردیم دو هدف را در این مسجد دنبال کنیم:

۱. اهداف فرهنگی 2. اهداف عمرانی

در راستای اهداف فرهنگی می توان به این موارد اشاره کرد: احیاء جایگاه دو عالم ربانی (ملا نصیرا و شیخ کبیر) که در این مکان مقدس مدفون هستند و شرح حال آنها در کتاب ها آمده است و ایشان از شخصیت های ملی بودند که خدمات زیادی برای اسلام و مسلمین داشتند مجالسی برای هر چه بیشتر مطرح شدن آنها در بابل انجام دادیم.

هسته های پژوهشی از دانشجویان و طلاب در عرصه مهدویت تشکیل دادیم که فعالیت هایی اعم از ایجاد کلاس و تولید کتاب و نشریات و بروشور ارائه می دهند.

انتشارات مسجد مقدس محدثین هم اکنون در حال فعالیت است و بیشتر در باب مهدویت انجام وظیفه می نماید.

احداث اولین کتابخانه تخصصی مهدویت در سطح استان مازندران

راه اندازی سایت مسجد مقدس محدثین که بیشتر جنبه خبررسانی دارد و ان شاء الله بخش پژوهشی آن هم فعال می شود.

یکی دیگر از فعالیت های فرهنگی ایجاد ” تشکل خادمان افتخاری” بود که اکنون حدود ۷۰ خواهر و ۵۰ برادر شده اند. آنها در کلاس های اعتقادی شرکت می کنند و فعالیت های چشمگیری نیز دارند و بیشتر هم از قشر جوان هستند.

تشکیل و تقویت بسیج به خصوص بسیج خواهران که سه روز در هفته فعالیت های فرهنگی دارند.

در عرصه فرهنگ شهادت و دفاع مقدس دو شهید گمنام با پیگیری های مستمر در حیاط این مسجد مقدس خاکسپاری شدند.

 

 

 

یک گروه هم در مسجد داریم که درباره دفاع مقدس تلاش و فعالیت می کنند.

تشکل جدید با نام خادمان نوجوان داریم و ترجمه ی کتب علامه شیخ کبیر توسط اینجانب
چاپ اولین کتاب شرح حال علامه شیخ کبیر با نام (نگین محدثین) و برگزاری کنگره ملی علامه شیخ کبیر در سال آینده از دیگر اهداف فرهنگی این مسجد است.

حمایت از کتاب “مسجد مقدس محدثین” و همایش فیلم خورشید پنهان با موضوع مسجد محدثین و دعوت از مسئولان و فرهیختگان شهر و استان در آن همایش، مصاحبه های مختلف با نشریات و رسانه ها در جهت معرفی و شناساندن مسجد به مردم، برخی از برنامه‌های ما سالیانه است، در دهه مهدویت نیز به مدت ده شب از فرهیختگان و ذاکران معروف کشور دعوت به عمل می آید و ده روز جشن در این مکان برپا است.

در ماه محرم برای اولین بار در استان برنامه بزرگ ” شیر خوارگان ” را تدارک دیدیم که از سال ۱۳۸۴ تا اکنون ادامه دارد.

در ۵ صفر یادمان حضرت رقیه با عنوان “یاس کبود کربلا” برگزار می کنیم. لازم به ذکر است که این مسجد تنها مسجدی است که در سطح کشور این کار را انجام می دهد.

در هنگام تحویل سال همایشی به نام ” تمنای وصال ” داریم که مردم در آن لحظه های آغاز سال جدید در این مکان مقدس حاضر می شوند.

دعای ندبه هر هفته داریم و در بعضی موارد تبلیغات گسترده هم در این زمینه انجام می دهیم./ آینده روشن

منبع:njgatab.com

/ 0 نظر / 69 بازدید