تاریخچه مسجد مقدس محدثین بابل

در نیمه اول قرن 12 هجری حدود 300 سال پیش , این مسجد به امر خاص حضرت مهدی (عج) به عالم جلیل القدر، فرزانه دوره صفویه، مرحوم محمد نصیر بارفروشی معروف به «ملا نصیرا» (متوفای 1150 قمری) بنا شده است. بر اساس تحقیقات حاصله و شواهد موجود، وی از نوادر روزگار و دارای فضایل و کرامات بسیاری بوده , که در بیداری خدمت امام زمان(عج) تشرف یافته است و آن حضرت به ایشان امر فرمود تا در این مکان مسجدی بنا کند و نام آن را «محدِّثین»(راویان حدیث) بگذارد.   محدثین به حروف ابجد 643 است که برابر با نام مقدس امام زمان (الحجه ابن الحسن) می باشد.

 

بنا بر نقل کهنسالان از مؤمنین و بعضی از علمای این شهر که این مطلب، سینه به سینه تا کنون نقل شده ، شرح بنای این مکان مقدس را چنین آمده است :

 

شبی دربِ منزل عالم ربّانی، مرحوم ملا نصیرا،  به صدا در می آید و او در را باز می کند و شخصیتی بزرگوار و با عظمتی را می بیند که از او می خواهد همراه وی بیاید! او نیز امتثال می کند و با هم  به راه می افتند تا به این مکان می رسند و حضرت به ایشان امر می کند که در این مکان مسجدی بنا کند ونام آن را «محدثّین» بگذارد. آن شخص بر سر چاهی در این مکان می ایستد و آب چاه بالا می آید و وضوء می سازد و مرحوم ملا نصیرا نیز از آن چاه وضوء می گیرد و در نماز به آن شخصیت والا مقام اقتدا می کند و ، آن شخصیت را نمی بیند و می فهمد که او مولای انس و جان، حجة بن الحسن، امام زمان (عج) بود و بعد متوجّه هلالی از خشت چیده شده را در گوشه آن زمین می بیند که از قبل نبود وحکایت از محراب و قبله می کند و بعد ایشان دستور دادند در همان مکان محراب بسازند.از آن زمان این محراب مبنای قبله مردم شهر بابل گردید.

 

آن مرحوم در این ملاقات  یا در تشرف دیگر این دستور ولایی را  چنین  بیان می کند که به صورت کتیبه ای , سالیانی دراز , بر روی محراب مسجد نقش بسته است: ( لَقَد اَمَرَ الشَّمسُ الخَفی خاتِمُ المَعصُومینَ بِبِناءِ هَذا وَ سَمّاهُ بِمَسجِدِ المُحَدِّثینَ) یعنی: به تأکید آن خورشید پنهان، آخرین معصوم، به ساختن این مکان امر فرمود و آن را مسجد محدثین نامید.شعبان المعظم1136هـ»

 


 

محراب مقدّس

 

از گذشته , مردم شهر بابل به محراب مقدس محدثین اعتقاد بسیار دارند و کسی که بار اول وارد این مسجد می شود، در این محراب دو رکعت نماز برای حاجت خود بجا می آورد. در نقل تشرف مرحوم ملا نصیرا آمده است که خِشت زیرینِ محراب را  امام زمان«عج» تعیین کرده است.  نقل دیگر آن استک که هنگام ساخت مسجد،  قرار گرفتن محل محراب، مورد تردید واقع شد که محراب را کدام قسمت مسجد بنا کنند؟ هر محلی را که انتخاب می کردند، خشت های آن فرو می ریخت تا  آن که روزی با تعجّب در ابتدای صبح مشاهده کردند خشت هایی به صورت هلال، محل و جهت قبله را نشان می دهد و تصمیم گرفتند روی همان خشت ها، محراب را بسازند. خشت ها روی هم چیده شدند و دیدند که محراب درست شده است و فهمیدند که آن خورشید پنهان به این نقطه از زمین برای محراب توجّه و نظر دارد.

 

هنگامی که قبله نما برای تأیین قبله در دسترس مردم شهر بابل قرار گرفت، برای دُرستیِ  قبله نما،  آن  را  به مسجد می آوردند  و درون محراب می گذاشتند و می دیدند که  اگر همخوانی با جهت محراب داشت، حکم به درست بودن قبله نما می کردند و در غیر این صورت، قبله نما را معتبر نمی دانستند.

 

وجه دیگر تقدُّس این محراب، مشاهده شدن امام زمان «عج» در این محراب است که به نماز ایستاده بود.

 


 

سبب نام گذاری مسجد

 

هر چند نیّت آن حضرت از نام (محدثین) برای ما معلوم نیست و لیکن ازمطالعه تاریخ محلّی می توان چنین برداشت کرد که این نام  و مکان ، حربه و  پایگاهی در مقابل یهودیان و فرقه باطل بابیت قرار گرفته است، زیرا چنین نقل شده است که در این شهر یهودیان بسیاری زندگی می کردند و بین آنان و مسلمانا ن همواره جنگ و ستیز بود . در 200 متری این مسجد محله ای است و هم اکنون نیز آن محل به نام «یهودی محله» شهرت دارد.   این شهر روزگاری از پایگاه های اصلی بابیه و بهائیه بود که با حکم جهاد مرحوم علامه سعیدالعلماء بارفروشی , از وجود آنان پاک گردید.

 


 

مسجد محدّثین و علماء

 

وجود  قبور علماء به خصوص دو شخصیت ملی و فرزانگان بی بدیل حضرات آیات عظام ملا نصیرا و شیخ کبیر دوم در صحن مسجد ،  حکایت از توجه عالمان دینی و موقعیّت علمی این مسجد می کند.

 


 

حضرت آیة الله ملّا نصیرا مازندرانی

 

مجتهد فرزانه حضرت آیت الله محمد نصیر بارفروشی  فرزند محمد معصوم , از اکابر علمای امامیه و اعاظم مجتهدین مازندرانی در قرن دوازدهم هجری و اواخر دوره صفویه می باشد که از شهرت بسیاری برخوردار بود.     وی، عالمی عارف، زاهدی عابد و دارای کرامات , مورد احترام عموم مردم منطقه و علمای اعلام بوده و هم اکنون نیز  , مزارش محل حاجات اهل دل و نیازمندان است.

 

برحسب تاریخی که از کتیبه محراب مسجد محدّثین بابل معروف به مسجد مقبره  به دست می آید، این مسجد در زمان حیات آن بزرگوار و به دستور حضرت ولی عصر «عج» بنا گردید و سرپرستی و اتمام ساختمان مسجد، با نظر مستقیم و نظارت ملا نصیرا(ره) صورت می گرفت. در کتاب تراجم الرجال حسینی نیز آمده است:                در بعضی از نوشتجات و نسخ خطّی چنین عباراتی بوده است:

 

« خورشید پنهان خاتم المعصومین به بناء این ساختمان امر نموده و او را مسجد محدثین نامید»، این را به چشمانم در کتیبه یکی از مساجد بارفروش مازندران دیدم که بانی مسجد به امر امام زمان «عج» مردی محدّث که در تقوا، ورع  و زهد و مکاشفات، معروف و نزد همه زنان و مردان حتی کودکان و همچنین نزد همه علماء و مجتهدین از محبوبیت خوبی برخوردار بود و به ابی نصیرا(ملاّ نصیرا) فرزند معصوم مازندرانی معروف می باشد.

 

در مجلس مؤسسانی که نادر شاه افشار درکلات نادری(اطراف دشت مغان) و در اسفند سال1148 قمری با حضور علمای طراز اول استانها ترتیب داد، مرحوم ملا نصیرا به عنوان مجتهد طراز اول مازندران و شخصیت ممتاز این استان، در آن مجلس شرکت کرد.

 

مرحوم شیخ آقا بزرگ تهرانی«ره» در طبقات اعلام الشیعه ی قرن دوازدهم از ایشان یاد کرده است. تألیفات وی عبارتند از:

 

1-    جنّه السّاعی فی الاخلاق.

 

2-  نور الیقین فی اصول الدّین، درابتدای این کتاب می نویسد: در بیست سالگی بصیرتی د ردین پیدا کردم و کتابهای مختلفی را مطالعه کردم، از همه کتابها نا امید شدم و بر خدا توکل کردم تا آنجا که خداوند به جود خود بر من منّت نهاد و از معلومات خود این کتاب را به نام نور الیقین نگاشتم.

 

3-    مرأت المصلّین فی تحقیق فروع.

 

4-     حدیقه الدّاعی.

 

5-    کنز الشیعه لحذف حرف الشنیعه.

 

6-      نور العیون.

 

7-     تُحفه اولی الافحام فی شرح خبر هشام.

 

8-     شمس البدور و لؤلؤ البُحور.

 

9-     رساله ای در اخلاق .

 

10-   بدر المنیر در مسائل اخلاقی.

 


 

آن عالم فرزانه پس از عمری پر برکت در حدود سال 1150یا 1160 قمری از دنیا رفت و طبق وصیت خودش در مسجد مقدّس محدّثین بابل دفن گردید. مقبره ایشان توسط وثوق الدوله به امر زهیر الدوله در سال 1295قمری و یا توسط میرزا یوسف مستوفی الممالک صدر اعظم ناصر الدین شاه متوفی 1303 بنا شده است. پس از وی علمای دیگری همچون  پروانه هایی اطراف شمع وجودش مانند مرحوم شیخ کبیر، در جوار قبر وی آرمیده اند.

 

آیت العظمی شیخ محمد حسن کبیر (شیخ کبیر)

 

وی یکی از ستار گان درخشان جهان تشیع و حکیم فرزانه و عالمی نامدار و مرجع تقلید بود. پدرش مرحوم «ملّاصفر علی» از فلاسفه بزرگ و مشهور قزوین است... فلسفه و عرفان را نزد پدرش آموخت، سپس راهی عراق شده و در شهر مقدس کربلا سکنی گزید. بسیاری از علماء، مانند: آیت الله العظمی مرعشی نجفی از ایشان اجازه نامه در یافت کردند. مرحوم مرعشی، به ایشان و این مسجد ارادت می ورزید و در زمان حیات خود کتاب هایی به این مسجد اهداء کرده است.

 

علامه سید محسن امین در اعیان الشیعه می نویسد: شیخ محمد حسن بار فروشی، معروف به شیخ کبیر، از سالخوردگان علمای معاصر و از شاگردان صاحب جواهر و دارای اجازه از ایشان می باشد. عالمی فاضل، فقیهی اصولی، محدّثی رجالی و ادیب است. رساله عملیه او به نام «صراط النجات» د راختیار مقلدین ایشان بود.

 

در تاریخ آمده است که ناصر الدین شاه در سفرش به بابل به محضر وی شرفیاب شد و عرض ادب نمود.

 

تألیفات وی عبارتند از :

 

1- نتیجة المقال فی علم الدرایه و الرجال.

 

2- حاشیه بر کتاب فرائد الاصول شیخ مرتضی انصاری.

 

3 - سراج الاُمّة، شرح مفصل برلمعه شهید اول .

 

4-حدیقه العارفین در اخلاق.

 

5 - حدیقه الشیعه فی الاخلاق.

 

6- تتمیم الدره فی صلاه الجمعه .

 

7- حاشیه بر شرح تصریف ملا سعد الدّین تفتازانی.

 

8- شرحی بر شرح تصریف تفتازانی.

 

9- صراط النجاه که رساله عملیه وی بود.

 


 

وی پس عمری با برکت و سرشار از خدمت و معنویت که بیش از یک قرن بود، درماه شوال 1345  ق از دار دنیا رفت و پیکر مطهرش با شکوه خاصی از اقشار مختلف مردم تشییع و درمسجد مقدس محدّثین، بنا بر وصیتش دفن گردید و عنوان کرده بود که قبر مرا بلند تر از عالم ربّانی ملا نصیرا  نسازید.

 

کراماتی که از این مسجد مشاهده شد،  بهترین دلیل بر اعتبار و منزلت ویژه این مکان است که اسباب فیض الهی را فراهم می کند. شبهای چهار شنبه، دعای توسل و  شبهای شنبه( غروب جمعه بعد از نماز عشا) حضور گسترده جوانان و مؤمنین از شهر های استان ، شور و حال خاصی دارد.

 


 

ماجرای تدفین دو شهید گمنام

 


 

بی مقدمه بگویم که مسجد مقدس محدثین هم خانه خدا است و هم مسجدی است که به امر مولایمان صاحب الزمان بنا گردید و هم توسط آن حضرت نامگذاری شد و هم مقبره دو عالم فرزانه و ربانی و صاحبان کرامات مرحومان ملا نصیرا متوفی 1150 ق و شیخ کبیر متوفی 1345 ق را در خود دارد و هم معبد عشق است که حدود سیصد سال ذکر و نام خدا و مجالس اهلبیت ع در آن اقامه می گردد و به خلاصه کلام از نظر معنوی چیزی کم ندارد و با همه قداست خود , هنوز برای بسیاری از مردم کشورمان و مومنین

 

دوستان و مؤمنین این پیشنهاد را مطرح می کردند و ما هم در این کار نیاز به تأمل و مشورت داشتیم و هنگامی که به ضرورت آن پی بردیم عزممان را جزم کردیم تا این کار صورت بگیرد. ولی متوجه شدیم که شهرستان بابل سهمیه خود را در ماه مبارک رمضان 1381 روز شهادت حضرت علی (ع) گرفته و پذیرای پیکر مطهر پنج شهید گمنام گردید که در صحن مطهر امامزاده قاسم ع مدفون شدند.

 

نا امید نشدیم چرا که از درون الهام می شد که ایم مکان این قدرت را دارد که ما را در این کار نیک و ماندگار یاری کند زیرا صاحب این مکان پشتیبانمان است و از نیت ما آگاه می باشد. می دانستیم باید در کنار نیت پاک ، حرکت بیشتری کنیم و پیگیر باشیم و واحد فرهنگی مسجد تلاش مستمری داشتند و ما را در این امر یاری کردند و مدارک لازم و فرم ها و نامه نوشته شد و امضاء مسئولان شهر پای اسناد و مدارک گرفته شد و پرونده تقاضا تکمیل گردید، حدود سه ماه پیگیر بودیم و تماسهای تلفنی ما برای یافتن روزنه ای قطع نمی شد تا آن که فهمیدیم نامه تقاضای یک مادر شهید مفقود الاثر می تواند روزنه امید باشد.

 

در میان مادران محترم شهدای مفقود الاثر ذهنمان به خانواده بزرگوار طلبه مفقود الاثر شهید محمد حسن زاده مقدم معطوف شد که شهید محمد به این مکان مقدس علاقه ویژه داشت و در دوران طلبگی مدتی در مدرسه علمیه روحیه درس می خواندیم و مادرش نیز از نمازگزاران و علاقمندان به این مسجد است، قصد و هدف خود را به این مادر گفتیم و او خوشحال شد و نامه تقاضای ایشان به مضمون ذیل،  ضمیمه پرونده گردید:

 

بسمه تعالی

 

امام خمینی (ره) : مظلوم ترین شهدا شهدای گمنامند .

 

ریاست محترم بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس کشور

 

سردار سرتیپ پاسدار حاج میرفیصل باقرزاده (زید عزّه)

 

با سلام و احترام به ساحت مقدس آقا امام زمان (عج) و شهدای گلگون کفن میهن عزیزمان و امام شهدا و رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران و ریاست محترم جمهور و همه ی خادمان به این ملت شریفمان. اینجانب حاجیه خانم حلیمه مهدی زاده , مادر طلبه مفقودالاثر محمد حسن زاده مقدم که در عملیات والفجر 8 منطقه عملیاتی فاو , دریاچه نمک , در تاریخ 1364 , به شهادت رسید و حدود 23 سال من و پدرش را در غم و اندوه هجران خود قرار داد.. پدر بزرگوار شهید زنده یاد حاج علی اصغر حسن زاده مقدم در سال 1383 به رحمت خدا رفت و به آرزوی دیدن پیکر پاک و مطهر جوان شهیدش نرسید. و من هراز چنگاهی به مزار شهدای شهر می روم با خود می گویم کی می شود پیکر مطهر فرزند عزیزم را بیاورند و من هم مانند همه ی مادران شهدا , بر سر مزار فرزند شهیدم بنشینم و دل خود را تسکین دهم . و هنوز در این چشم انتظاری هستم تا روزی به آرزویم برسم , ( انشا ا...). چون عمری از من گذشته و ممکن است داغ دیدار پیکر پاک پسر شهیدم در دلم باقی بماند , لذا برای تسکین قلبم تقاضا دارم , شهید گمنام 8 سال دفاع مقدس در مسجد محل که از مساجد پر جمعیت در مرکز شهرستان می باشد دفن گردد. هروقت به این مسجد مقدس می روم به یاد فرزند خود و دوستان شهیدش می افتم. این مسجد مقدس مرقد مطهر دو عالم ربانی و فرزانه ملی حضرات آیات عظام علامه ملانصیرا و آیت ا... العظمی محمد حسن کبیر , (مشهور به شیخ کبیر ) را در خود جای داده است و مامن بسیاری از شهدای عزیز در دوران دفاع مقدس بود و پسر شهیدم  علاقه وافری به این مسجد داشت و امروز هم جوانان زیادی به این مسجد مقدس مس آیند و در مراسم با شکوه آن شرکت می کنند. سردار بزرگوار امیدوارم تقاضای خالصانه مرا به عنوان مادر یک طلبه مفقودالاثر بپذیرید و با این درخواست من موافقت نمایید و از شفاعت شهدا در آخرت بهره مند شوید.

 

با شایسته ترین احترامات , حاجیه خانم حلیمه مهدی زاده                     مادر طلبه شهید محمد حسن زاده مقدم

 

در کنار فعالیت های قانونی و پیگیری ها ی مکرر، از دعا و توسل و استمداد از امام زمان عج غافل نشدیم و در انتظار اراده حضرت به تحقق این کار نیک بودیم تا آن که فهمیدیم سردار خوبان جناب آقای میر فیصل باقر زاده مسئول محترم بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای هشت سال دفاع مقدس و نیز مسئول کمیته جستجوی مفقودین کل کشور در تاریخ   /4/87 مصادف با 14 رجب المرجب در روستای جوجارده از منطقه دودانگه کیاسر ساری یادوارد 130 تن از شهدای دودانگه برای ایراد سخنرانی حضور دارد.

 

در این تاریخ مسجدمقدس محدثین پذیرای 313 تن از معتکفین خواهر بود و ما هم مسئولیت خدمتگزاری آنان را بر عهده داشتیم، نا گزیر این فرصت را غنیمت شمرده و اعتکاف را در روز دوم رها کرده و با آقای ساداتی از بچه های فرهنگی مسجد که در این مدت بیشتر زحمات پیگیری بر دوش ایشان بود و به همراهی مادر طلبه مفقود الاثر شهید محمد حسن زاده مقدم و مادر شهید ابوالقاسم نصیرایی از اولین شهدای انقلاب این شهرستان عازم مجلس شهدا و دیدار با سردار شدیم تا آنان را که در نزد خدا جایگاهی دارند، واسطه قرار بدهیم.

 

در بین راه با تماس تلفنی متوجه شدیم سردار در شهرستان ساری در مجتمع ایثار جانبازان سخنرانی دارند و خیلی خوشحال شدیم که راهمان نزدیک شده و کار همینجا تمام می شود و دستور را از سردار خواهیم گرفت، راننده گرامی جناب آقای هدایت زاده بر سرعت خود افزود تا محروم نمانیم ولی غافل از دست تقدیر که ما را به مجلس شهدا طلبیدند  و گره ها باید در مجلس شهیدان حل گردد چون وقتی رسیدیم و سراغ سردار را گرفتیم , گفتند: همین الآن پیش پایتان رفت! بین راه سردار را ندیدید؟ فهمیدیم که یکی از دو سه ماشین نزدیک مجتع در جهت مخالف ما حامل سردار بود؛ نیم ساعت بلکه بیشتر معطل ماندیم و عازم مجلس شهدا در روستای جوجارده شدیم. راه زیادی بود و هوا بسیار گرم و چاره ای جز تسلیم  به قضای الهی نبود . با امیدواری به راهمان ادامه دادیم و نزدیک اذان ظهر به آنجا رسیدیم . سردار در حال سخنرانی بود . به دو مادر شهید گفتیم شما اینجا منتظر باشید , هوا گرم بود و چاره ای نبود ,آنان کنار خیابان منتظر ماندند تا از ما خبری بیاید.ما دو نفر (با آقای ساداتی) جمعیت را شکافتیم تا زیر جایگاه سخنران بنشینیم , تا بعد از سخنرانی به راحتی به سردار دسترسی پیدا کنیم. پس از سخنرانی هنگام اذان و نماز , سردار کنار تریبون نشستندو ما هم رفتیم کنارشان نشستیم . پاسداران محافظ به ما احترام گذاشته و جا را باز کردند تا ما کنار سردار بنشینیم. او نیز با احترام و تواضع از جایش بلند شد . پس از احوالپرسی خود را معرفی کردم , پرونده را درآورده و توضیحات لازم را دادم. آنچه از سردار شنیدم مرا امیدوار نکرد , تا آنکه سخن از مسجد به میان آوردم و ضرورت دفن شهید را در این مکان مقدس بیان کردم . از جمله گفتم : هر شب چهارشنبه خیل عظیم جمعیت از جای جای استان به این مکان شتافته که 70 درصد آنان را جوانان نسل سوم تشکیل داده و وجود شهدا در چنین جمعی, یادمان فرهنگ جهاد و شهادت را تداعی نموده و یاد و خاطره شهدا همواره زنده خواهد ماند...؛ سردار با شنیدن این سخنان مشتاق شد تا مسجد را ببیند , و گفت با چنین تعاریفی ممکن است این کار (تدفین شهدا)عملی باشد و گفت که جواب نهایی را بعد از بازدید خواهد داد , ما که می خواستیم در همین مجلس جواب مثبت و روشنی گرفته شود به سردارگفتیم :  دو مادر شهید هم در این هوای گرم , زیر آفتاب منتظر شما هستند و صحبتی با شما دارند . سردار بسیار متاثر شد و گفت : این همه راه در این هوای گرم چرا به آنان زحمت دادید؟... و برای احترام به مادران شهید از جا برخاست و با آنکه وقت نماز ظهر بود , با هم انبوه جمعیت را شکافتیم , تا کنار جاده به مادران شهید رسیدیم , و آنها تقاضای خود را مطرح کردند. سر دار در پایان صحبت دستور فرمودند یک شهید برای این مکان مقدس منظور کنید. ما خوشحال شدیم اما اصرارمان برای پذیرفتن چند شهید عملی نشد و به همان یک شهید قانع شدیم.از سردار خداحافظی کردیم تا در سی ام تیرماه برای بازدید از مسجد دیدارمان تازه گردد...

 

در روز موعود سردار با همراهانش که همگی خادمان شهدا در گروه تفحص بودند به مسجد آمدند ؛ مسولین شهری از فرمانداری , شهرداری , فرمانده سپاه شهرستان بابل سرهنگ فدائیان و دبیر کنگره سرداران و 1700 شهید شهرستان جناب سرهنگ آدینه پور که متحمل زحماتی در هماهنگی لازم بودند , ... حضور داشتند .

 

سردار که مجذوب این مکان مقدس شده بودند , در ابتدا به زیارت قبور مطهر دوعالم ربانی علامه ملانصیرا و آیت الله شیخ کبیر مشرف گردید. سپس وارد مسجد شده و با شنیدن موقعیت این مکان , محراب مسجد و کتیبه روی محراب , دو رکعت نماز تحیت اقامه کردند. بعد نشستیم و صحبت کردیم , مادر دو شهید بزرگوار محمد حسن زاده و ابوالقاسم نصیرایی در جمع ما آمدند و پس از لحظاتی آن دو مادر با سردار کنار شبستان , روبروی محراب , جلسه ای خصوصی و محرمانه تشکیل دادند. نمی دانستیم با یکدیگر چه می گویند. ولی ناگهان مشاهده کردیم که سردار خم شد و گوشه چادر آن مادران را بوسید و با چهره ای بشاش و خشنود به جلسه پایان داد , سپس رو به ما کردند و گفت با تدفین پیکر دو شهید  در این مسجد , به خاطر این دو مادر و صحبت های محرمانه ای که با هم داشتیم موافقت می شود , در این لحظه صلوات جمع حاضر بلند شد . بعد از آن وارد حیاط مسجد (قبرستان قدیم) شدیم و محل دفن دو شهید را مشخص کرد و گفت : برای چه زمان آمادگی دارید ؟ ما که از خوشحالی در پوست خود نمی گنجیدیم گفتیم هرچه زودتر بهتر , ایشان گفتند : اجساد تازه کشف شده شهدای عملیات والفجر 6 , منطقه چیلات دهلران را آیا حاضرید در روز شهادت آقا موسی بن جعفر (ع) تشییع کنید ؟ هرچند برای ما مدت کوتاهی بود , ولی موافقت کردیم و گفتیم : به یاری خدا مراسم تشییع و تدفین خوبی هم خواهیم داشت ...

 

و چنین شد  که این دو پرستوی پروبال شکسته 20 و 21 ساله بردوش مردم ولایتمدار و خانواده های شهدا در ماه رجب المرجب , سالروز شهادت آقا موسی بن جعفر الکاظم (ع) مورخه 7/5/87 تشییع و در این مکان مقدس در آغوش خاک آرمیدند.

 

هر برگ از وصیت نامه های شهدا هزاران نکته نهفنه در خود دارد که از عمق نور وجودشان ترسیم گردید؛ امام خمینی (ره) در عظمت این وصیتنامه ها فرمود : صد سال عبادت کردبد خدا قبول کند ؛ یکبار هم یکی از این وصیت نامه ها را بگیرید و مطالعه کنید.

 

در پایان فرازهایی از وصیت نامه روحانی مفقودالاثر شهید محمد حسن زاده مقدم را مرور می کنیم تا حقیقت کلام امام (ره) را دریابیم.

 

بسم رب الشهداء والصدیقین:

 

آنان که ایمان آورده اند و از وطن هجرت گزیدند و در راه خدا با مال و جانشان جهاد کردند آنها را در نزد خدا مقام بلندی است و آنان بالخصوص رستگاران و سعادتمندان دو عالمند (سوره توبه ) ما مثل حسین (ع)وار به جنگ شدیم و باید مثل حسین(ع)به شهادت برسیم (مکتبی که شهادت دارد اسارت ندارد) . باعرض سلام خالصانه به حضرت بقیه ا... الاعظم امام زمان منجی عالم بشریت و روشن بخش جهان ظالمان و عاشق همه مومنین و با عرض سلام به رهبر مستضعفین جهان امام خمینی که حسین وار در مقابل ابر قدرت های زمان مقاوم و استوار ایستاده و تا از بین بردن این ابر قدرتها و نوکرانش (عراق و صهیونیستها) از پای نخواهد نشست.

 

امت شهید پرور ، قدر این رهبر را بدانید رهبری که مارا از بند استعمارغریبان و فساد وگمراهی  در آورد. و اسلام راستین را به ما آموخت که خدا حفظش کند و او را نگه دارد ، خواهران و برادران که در پشت جبهه هستید راه حسین ادامه دهید از شما می خواهم که سخنان امام را گوش دهید و پندهایی که به شما امت شهید پرور می کند عمل کنید تا انحرافی نگردید و همیشه دعا کنید که خداوند امام عزیز را تمام بلاها حفظ گرداند و همیشه دعای مخصوص به جان امام را فراموش نکید که امام زمان (عج) بر این دعا تأکید کرده است و دعای فرج را بعد از نماز و در مجالس عمومی بخوانید.سلام مخلصان من به پدر و مادر عزیزم و خواهر و برادر مهربانم که مرا همیشه در جبهه های حق علیه باطل یاری کرده اید و روحیه به من داده اید که با کفار در ستیز باشم و جز به جنگ به چیز دیگر فکر نکنم زیرا که شما می دانستید که اگر بکشیم پیروزیم و اگر کشته شویم باز هم پیروزیم پدر و مادر عزیزم شما زحمات زیادی برایم کشیدید مخصوصاً در این جند سال انقلاب ولی من نتوانستم زحمات شما را جبران کنم . مادر و پدر عزیزم و خواهر و برادر مهربانم اگر خبر شهادتم را شنیدید دو رکعت نماز شکرانه بخوانید و به درگاه خداوند شکر کنید که خدایا این هدیه ناقابل را از ما به پذیرید. مادر عزیزم تو زحمات زیادی برایم کشیدی تا اینکه حتی تو مرا به جبهه فرستاده ای که امیدوارم خداوند تو را با حضرت زهرا (س) محشور گرداند. و ای پدر بزرگوارم تو هم زحمات زیادی برایم کشیده ای و این زحمات تو بوده که من در جبهه هستم که امیدوارم خداوند تو را با انبیاء و اولیاء خدا محشور گرداند و از تو ای خواهرم می خواهم که راهم را ادامه دهید. و زینب (س) گونه زندگی کنید.و ای برادر تو اسلحه خونینم را از زمین برادر و تا پیروزی نهایی راهم را ادامه بده.

 

خدایا ای کاش هزاران جان داشتم و به خاطر رضای تو در راه امام خمینی که همان راه اسلام عزیز است می دادم و در خاتمه  از کلیه دوستان و آشنایان و خویشاوندان خود تقاضا عاجزانه دارم  که مرا ببخشید و از خطاکاری های من درگذرند که من از آتش جهنم می ترسم و نمی توانم در قیامت پاسخگو باشم چون خداوند حق الناس را نمی بخشد مگر اینکه خود مردم ببخشند.

 

خدایا تامارا نیامرزیدی از این دنیا مبر

 

خدایا مارا شهید بمیران و در آخرین لحضات شهادت فرصتی ده که ذکر گوییم و به شهادت برسیم.

 

خدایا مرگ در راهت ،را از این بنده حقیرت قبول بگردان

 

خدایا از عمرمان بکاه و به عمر رهبرمان بیفزا

 

خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگه دار

 

خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگه دار

 

 

 


 

با تشکر از سردار سرتیپ پاسدار باقرزاده , گروه تفحص سپاه کربلا ی مازندران, بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان , ستادکنگره سرداران و 1700 شهید شهرستان بابل , اداره اوقاف و امور خیریه , بخشداری مرکزی , بنیاد شهید و امور ایثارگران , شهرداری , شورای اسلامی شهر , سپاه ناحیه بابل و همه عزیزانی که در این کار نیک و ماندگار نقش مهمی ایفا نمودند.

 

والسلام – کمترین خادم مسجد عسکر نصیرایی


تاریخچه مصور مسجد (حجم تقریبی7MB)

تاریخچه مصور مسجد (حجم تقریبی7MB)
مشاهده / دانلود

 

منبع:www.mohaddesin.ir

/ 0 نظر / 109 بازدید